K12net English
Sağlık Köşesi
B BETA HEMOLİTİK STREPTOKOK ENFEKSİYONU

BOĞAZDA Beta Mikrobu
A Grubu Beta hemolitik streptokoklar, bakteri türü mikroplardır. Özellikle kış aylarında kapalı ortamlarda birarada bulunan insanlarda boğaz iltihaplanmalarına neden olurlar. Streptokoklar, solunum yollarından havayla çıkan damlacıkların insandan insana geçmesiyle bulaşırlar. En sık 5-15 yaş arasındaki çocuklarda hastalık yaparlar

Belirti ve Bulguları :
Boğaz ağrısı ve ateşi olan çocukların yaklaşık %10'unda A Grubu Beta hemolitik streptokok iltihabı vardır. Boğazın iltihaplanması nedeniyle çocuğun yutkunması ve beslenmesi güçleşir. Streptokok enfeksiyonu olan çocuğun ateşi genellikle 38°C'den yüksektir; titremeler, vücutta ağrılar ve iştahsızlık olur. Birlikte karın ağrısı, bulantı ve kusma gibi karın belirtileri de bulunabilir. Bakıldığında bademcikler ve boğazda kızarıklık, şişlik ve beyaz lekelenmeler görülür. Alt çene kemiğinin köşesinde ve boyunda lenf bezleri şişmiş olabilir.

Bazen streptokok iltihaplarında, mikropların salgıladığı toksinler deride yaygın kızarık bir döküntüye neden olur. Bu durumda hastalığın adı "kızıl"dır ve genellikle boğaz iltihabının 2.gününden 6.gününe kadar sürer.Tedavi edilmeyen veya yetersiz tedavi edilmiş streptokok iltihapları, nadiren ateşli romatizma adı verilen ve kalp romatizması ile eklem iltihaplarına neden olabilen bir hastalığa da yol açabilirler. A Grubu Beta hemolitik streptokok iltihaplarının bir diğer nadir komplikasyonu da, hastalığın başlangıcından 2-3 hafta sonra ortaya çıkabilen böbrek iltihabıdır. Streptokoklar ayrıca sinüzit 'e, orta kulak iltihabı 'na, zatürreye ve deri iltihaplarına da neden olabilirler.

Hastalığın önlenmesi :
Streptokoklara bağlı boğaz iltihaplarını önlemenin kesin bir yöntemi yoktur. En güvenli yol, evde boğaz iltihabı olan bir kişi varsa, bu kişiyle çok yakın temasta bulunmamak ve genel temizlik kurallarına dikkat etmektir.

Bazı kişiler, özellikle de çocuklar, kendilerinde hiçbir hastalık belirtisi olmadan streptokok mikrobunun taşıyıcısı olabilirler. Okul çağındaki çocukların yaklaşık %5-15'inde taşıyıcılık görülebilir.

Hastalığın süresi :
A Grubu Beta hemolitik streptokok iltihaplarının inkubasyon dönemi (bulaşma ile hastalık oluşma arasında geçen süre) genellikle 7-10 gündür. Boğaz iltihaplarında ateş genellikle 5 gün içinde düşer, bunu takiben boğaz şikayetleri de azalır. Antibiyotik tedavisi genellikle 10 günde tamamlanır. Eğer belirtiler düzelmişse ve ateş yoksa, antibiyotik tedavisinin başlanmasını takibeden 48.saatten sonra çocuğunuz okula gidebilir. Şikayetler kısa sürede kaybolsa bile, ilaçlar doktorunuz tarafından önerilen süre ve dozda kullanılmaya devam edilmelidir.

Evde uygulanabilecek tedavi :
Eğer çocuğunuz boğaz ağrısı nedeniyle yemek yemekte güçlük çekiyorsa yumuşak veya sıvı gıdaları tercih edin. Çocuğunuzun bol sıvı almasını (su, meyve suları, vs.) ve istirihat etmesini sağlayın.

Oda havasının nemlendirilmesi, çocuğunuzun boğaz şikayetlerini azaltacaktır. Eğer boyunda ağrılı lenf bezi şişlikleri varsa, boyuna nemli ve ılık bir havlu koymak onu rahatlatabilir.

İlaçları doktorunuzun önerdiği süre ve dozda kullanmaya özen gösterin. Bu, ateşli romatizma ve bademcikler etrafında abse gelişmesi gibi komplikasyonların önlenmesi için mutlak gereklidir.

Tıbbi tedavi :
Çocuğunuzun boğazında A Grubu Beta hemolitik streptokok iltihabından şüphelendiğinde, doktorunuz boğaz kültürü yapılmasını isteyecektir. Eğer boğaz kültüründe üreme olursa bu, mikrobun türünü tayin edecek ve hangi antibiyotiklerin tercih edilebileceğini bildirecektir.

Çocuğunuzda A Grubu Beta hemolitik streptokok iltihabı olduğu kesinleşirse, ağızdan ya da enjeksiyon şeklinde verilebilen penisilin veya başka türde bir antibiyotik ile tedavi edilmesi gerekecektir. Ağızdan verilen ilaçlarda allerji ihtimali daha düşük olduğundan birçok doktor bu şekilde tedaviyi tercih etmektedir. Bu durumda çocuğunuz 10 gün süreyle ilaçlarını almalıdır.

DR.ÜLKÜ OĞUZ
HİJYEN

SAĞLIĞA ZARAR VERECEK ORTAMLARDAN KORUNMAK İÇİN YAPACAKLARIMIZ VE TEMİZLİK ÖNLEMLERİNİN TÜMÜ

HER İŞİN BAŞI SAĞLIK TEMİZLİK OLMADAN SAĞLIK OLMAZ SU VE SABUN OLMADAN TEMİZLİK OLMAZ VE HER BİREY KENDİ TEMİZLİĞİNDEN SORUMLUDUR

KİŞİSEL TEMİZLİKTEN NE ANLIYORUZ ?

El Yıkama Tırnak Temizliği Yüz Temizliği Ağız ve Diş Sağlığı Saç Temizliği Vücut Temizliği Ayak Temizliği Kişisel Temzilik Araçları

SAÇ BİTİ NEDİR?

Saç biti her sosyoekonomik düzeyde, özellikle de kreş ve okul çocuklarında sıkça rastlananılan paraziter bir hastalıktır. Saç bitleri saçlarda çoğalıp yaşayan, kafa derisindeki kandan beslenen küçük böceklerdir. Ömürleri 30 gündür ve kafa derisinden uzakta sadece 2 gün yaşayabilirler.

Sirke, saç bitinin yumurtasına verilen isimdir. Küçük beyazımsı toplu iğne başı büyüklüğünde saç tellerine yapışık duran beneklerdir. Saç bitleri tırmanırlar, uçup zıplayamazlar ve hayvanların üzerinde yaşamazlar. Sirkeler genellikle ensedeki, kahküllerin altındaki ve kulak arkasındaki saç tellerinde bulunurlar.

Nasıl Yayılırlar?

Saç biti, kişiden kişiye direk baş teması ve toka, şapka, tarak vb kişisel malzemelerin ortak kullanımı yoluyla yayılır.

Belirtileri nelerdir?

- Saçta gıdıklanma duygusu ve
- Kafada kaşıntı hissi

Saç bitinin ve sirkelerinin kontrol edilmesi:

Parlak ışığın altında saçların içini ve kafa derisini yakından inceleyin. Sirkelerin fark edilmesi ve görülmesi genellikle daha kolaydır. Ense ve kulak arkasındaki saç tellerine yapışık dururlar. Kepeklerden farklı olarak saçın fırçalanmasıyla düşmezler. Eğer saç biti bulursanız:

Evdeki diğer kişilerde de olup olmadığını kontrol edin. Eczanelerden temin edebileceğiniz zararlı insektisitler içermeyen tek kullanımda etkili, insan sağlığına zararsız saç yıkama ürünlerini kolaylıkla kullanabilirsiniz.

DR.ÜLKÜ OĞUZ

SİĞİLLER HAKKINDA BİLGİLENDİRME
SİĞİL NEDEN OLUR?

Siğiller, cildimizin üst tabakasına bir virüsün yerleşmesi sonucu ortaya çıkan, iyi huylu deri kabartılarıdır. Bir şekilde cildinizde çatlak kesik ya da yaralanma olduğunda bu virüslerden birini kapma olasılığınız yükselir. Siğillerin çoğu zararsızdır ama virüs kaynaklı oldukları için son derece bulaşıcıdır. Siğile doğrudan temas etmek (eldeki siğiller el ele tutuşmayla bulaşabilir) ya da siğile değen başka bir eşyaya temas etmek, sözgelimi ortak kullanılan havlu veya terlik virüsün yayılmasına neden olabilir. Havuz suyundan siğil gelişmez. Siğiller ellerde, parmaklarda ve ayaklarda sık görülür. Hemen herkeste siğil çıkabilir. Çocuklar, ergenlik çağındakiler, tırnaklarını yiyenler, tırnak etlerini koparanlar ve bağışıklık sistemi (vücudun savunma mekanizması) zayıf olan kişilerde siğil oluşması riski daha yüksektir. Siğillerin bulaşması ile ortaya çıkması arasındaki süre, haftaları ya da ayları bulur. Çocuklarda siğil çıktığında, herhangi bir tedaviye gerek kalmadan siğillerin kendi kendine geçtiğine sık şahit olunur. Ancak çocuktaki siğil giderek çoğalan, acı veren veya çocuğu rahatsız eden bir siğilse, mutlaka bir cilt uzmanı tarafından tedavi edilmelidir.

SİĞİL NEDEN ÇIKAR?

Siğile neden olan bu virüsü kapmak, cildinizde kesik ya da sıyrık olduğunda daha kolaydır. Çocukların sık sık kendilerini yaraladıkları düşünülürse, bu durum neden çoğu çocukta siğil şikayetine rastlandığını da açıklamış olur. Öte yandan bazı kişilerin vücudu siğil virüslerine karşı daha dirençlidir, bağışıklık sistemi vücudu korur ve bu kişiler virüsü kolay kolay kapmazlar. Tabii bu durumun tam tersi de geçerlidir. Virüse karşı bünyesi daha az direnç gösterenler, bu virüsü çok çabuk alırlar.

SİĞİL TEDAVİSİ

Siğil tedavisi doğrudan virüse yönelik değildir. Tedaviler sadece ciltteki siğillerin yok edilmesini amaçlar. Eczanelerde bulunabilen, salisilik asit içeren siğil ilaçları, doktor tarafından uygulanan koter ile yakma (elektrokoterizasyon), dondurma (kriyoterapi) ve lazer tedavisi gibi cerrahi yöntemler, siğillerden kurtulmak için başlıca yöntemler arasındadır. Bazı kişilerin vücudunda tedavinin ardından yeniden siğil çıkabilir. Bazı kişilerde ise bir kez siğil çıktıktan sonra virüs uyku durumunda kalır ve siğiller tekrarlamaz. Siğil tedavisinde, siğillerin yok edilmesinin yanı sıra bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi üzerinde de durulmalıdır.

ÖNERİLER

Kişisel eşyaların kullanımına önem verilmeli. Başkalarına ait giysi, havlu, bornoz, terlik, v.b. eşyalar kesinlikle kullanılmamalıdır. Siğil gelişen öğrencilerin, okul idaresine bildirilerek, Beden Eğitimi ve yüzme derslerine girmemelerinin sağlanması, diğer öğrencilere bulaşmasını önlemek açısından önemlidir.

DR.ÜLKÜ OĞUZ