K12net English
Beden Eğitimi ve Spor

Voleybol


VOLEYBOLU MİNİKLERİMİZE SEVDİRİYORUZ

8-10 yaş grubundaki çocuklar için, bilinen standart kuralları ile voleybol oynamanın, hatta mini voleybol oynamanın ne kadar zor olduğu dikkate alınarak, bu yaş grubu için farklı ülkelerde farklı uygulamalar denenmekte ve uygulanmaktadır. Hollanda’da oynatılan Circulation Volleyball oyunu, Fransa’da Spikes projesi altında geliştirilen 6-8 yaş grubu çalışmaları bunlara örnektir.

Biz de TED BURSA KOLEJİ’ nde Voleybol olarak 8-10 yaş grubuna yönelik Dön-Kazan oyunu ile voleybolla tanışma yaşını düşürmeyi ve çocuklara voleybolu sevdirmeyi amaçlıyoruz.

6-7 yaş grubu için 1. Seviye

7-8 yaş grubu için 2. Seviye

9-10 yaş grubu için 3. Seviye

“Çocuğumun voleybolla tanışmasını istiyorum ancak henüz çok küçük, acaba bu çalışma için uygun mudur?” diyorsanız Cumartesi ve Pazar günleri 12:30-14:00 saatleri arasında TED BURSA KOLEJİ voleybol spor okulumuza gelerek deneme antrenmanlarına katılın. Eğer çocuğunuz antrenmandan keyif alarak devam etmeyi isterse ve antrenörümüz çocuğunuzun bu grup çalışmasına uygun olduğunu söylerse çocuğunuz için doğru adresi bulmuşsunuz demektir.


Voleybolun Çocuklar Üzerindeki Psikolojik ve Sosyal Etkileri

Voleybol hayatı öğretiyor!

Voleybolun psikolojik ve sosyal etkileri iç içe geçen iki kavramdır. Voleybol iki baskın özelliğe sahiptir. Bunlardan birincisi takımlar arasında file olması sebebi ile voleybolun “şiddete kapalı” bir spor dalı olması; diğeri de “takım sporu” olmasıdır.

“Voleybolda hiçbir şiddet unsuru bulunmaz”

Voleybol maçlarında rakiplerin, birbiri ile fiziksel etkileşimi neredeyse yok denecek kadar azdır. Takımlar arasında file olması, rakip oyuncuları birbirinden ayırır, bu da rakibe yönelik şiddet eylemi ve düşüncesini uzaklaştırır. Voleybolda hiçbir şiddet unsuru bulunmaz. Oyun kuralları gereği herhangi bir kötü söz ya da centilmenlik dışı hareket bile cezalandırılır. Voleybol, çocukları nezakete davet eder. Voleybol oynayan bir çocuk; şiddet kullanmadan, çalışması, iradesi ve rakibine karşı sağladığı psikolojik güç ile başarı kazanmayı hedefler. Başarı elde etmek için takım arkadaşlarına ihtiyacı olduğunun bilinci ile ekip çalışmasını ve yardımlaşmayı öğrenir.


“Yardımlaşma duygusu sahada gelişir”

Voleybolun ikinci baskın özelliği takım sporu olmasıdır. Diğer takım sporlarından ayrıldığı nokta; yardımlaşmanın çok yüksek oranda gerekli olmasıdır. Voleybolda mutlaka paslaşma sağlanmalıdır. Sonuca gitmek için takımdaki diğer oyunculara gereksinim duyulur. Bu da üst düzeyde yardımlaşmayı gerekli kılar. Çocuklar, bu yardımlaşma bilinci ile farkına varmadan hayata hazırlanırlar. Voleybol sayesinde, normal şartlarda ancak bir mesleğe sahip olup, iş hayatındayken kazanılacak tecrübe, küçük yaşlardan itibaren voleybol sahasında edinilir.

“Voleybol oynayan çocuklar, zamanı verimli kullanır”

Voleybol, uzun ve kısa vadede hedef belirleyip, bu hedeflere ulaşma konusunda yöntem geliştirmeyi öğretir. Hem bireysel hem de takım olarak hedef koymayı ve bu hedeflere ulaşmak için grupla birlikte çalışma becerisini kazandırır. Çocuklar, hayatlarını planlamayı ve zamanı verimli kullanmayı öğrenir. Hedefe ulaşmada zamanın ne kadar önemli olduğunu kavrar. Dolayısı ile spor dışındaki hayatlarını da planlayıp programlayarak kendileri için hem kısa hem de uzun vadeli hedefler koyma becerisi ve sorumluluğuna sahip olurlar. Zamanı verimli bir şekilde kullanmayı öğrenen çocuklar boşa zaman harcamazlar.

“Voleybol, çocukların güçlü yönlerini ortaya çıkarır”

Voleybol oynayan çocuklar, yardımlaşma ve ekip bilincini öğrenirken; aynı zamanda liderin önemini, lidere uyum sağlamanın takıma sağlayacağı avantajı da görür. Lidere uyum göstermek, genelde zordur. Takım sporları lidere uyum sağlamanın ne kadar gerekli ve önemli olduğunu öğretir. Ayrıca lider özellikli kişilerin genç yaşta bu özelliklerinin fark edilip, ortaya çıkarılmasına yardımcı olur. Dolayısı ile çocuklar kendilerini erken yaşta tanıyıp; güçlü yönlerini fark eder.

“Voleybol sayesinde sorumluluk duygusu erken yaşta gelişir”

Küçük yaşlardan beri voleybol oynayan çocuklar, görev ve sorumluluk alıp, bunları yerine getirmeyi öğrenir. Bireysel sorumluluğunun yanı sıra takımı için de sorumluluk taşıdığının bilincinde olan çocuklar, ekibindeki zayıflıkları da tolere etmesi gerektiğini kavrar. Bununla birlikte voleybol oynayan çocuklar, her zaman başarı kazanmanın mümkün olmadığını anlar. Zaman zaman yedekte kalıp; her zaman “en iyi” olamayacağını, iyi olmadığı zaman yerini başkasına bırakıp, onu desteklemesi gerektiğini, iyi olmak için sürekli çalışması gerektiğini öğrenir. Voleybol eğitimcileri bu eğitimi genellikle çocuklara bilinçli olarak verir, voleybol oynayan çocuk ister istemez bu bilinci kazanır.

“Çocukların iletişim becerileri güçlenir”

Voleybolun takım sporu olmasının getirdiği bir diğer avantaj da çocukların arkadaşlık ilişkilerini güçlendirmesidir. Bu da beraberinde çocukların daha sosyal olmasını sağlar. Voleybol oynayan çocukların iletişim becerileri artar. Kendilerini ifade etme becerileri gelişir. Maç öncesi çocuklar kendi fikirlerini söylerken, topluluk önünde konuşma yeteneği de kazanır. Belirli kurallar çerçevesinde tartışmayı; sorunları kavga etmeden konuşarak çözmeyi öğrenir.

“Voleybol oynayan çocuklar, sorunu tespit edip çözüm yolu geliştirir”

Voleybol, çocukların mevcut sorunu bulma ve sorunu çözme yöntemlerini geliştirir. Çünkü voleybol maçlarında başarısızlık durumunda sorun tespit edilip, onu bertaraf etmek için yöntemler geliştirilir. Voleybol ayrıca çocukların duygularını kontrol edebilme özelliğini kazanmasını sağlar.

Kaynak: www.esvoleybol.com.