K12net English
AP

AP Programı Nedir?

SAT sınavlarının düzenleyici ve uygulayıcısı College Board tarafından Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’da 1955 yılında başlatılan Advanced Placement (AP) programı, eğitimde mükemmeliyeti amaçlayan yapısıyla öğrencilere lise eğitimlerinden sonra Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada başta olmak üzere 60 farklı ülkede yer alan eğitim kurumlarında üst düzey eğitim alma fırsatı sunar.

AP dersi alan öğrenciler, tüm ülke üniversitelerinde kabullerde öncelik sahibi olurlar. Bununla beraber bazı ülkelerde üniversitelerin birinci sınıflarındaki derslerden muaf olmak koşulu ile ekonomik olarak avantaja geçerler. Son olarak da üniversite birinci sınıf seviseyesinde ders aldıklarından dolayı ilk yıllarda bilinçli bir şekilde derslerine katılma imkanını ellerinde bulundururlar.

AP öğrencisi akademik mücadeleden hoşlanır çok çalışmaktan korkmaz. Üst düzey akademik içeriği başarılı bir şekilde ele almaya hazırdırlar Kolej düzeyindeki taleplerin gereklilikleri ve titizliği ile kişisel yaşamlarını ve sosyal yaşamlarını yönetebilecek kadar disiplinlidirler. Geleceklerine yatırım yaparlar ve genellikle akademik ve profesyonel hedeflerine ulaşmak için fedakarlık yapmaya hazırdırlar.

Dünya genelinde 3300 üniversite tarafından değerlendirmeye alınan Advanced Placement programı, öğrencilere 6 ana dal içerisinde 38 adet ders arasından seçme imkanı tanır. AP dersleri öğrencilerin keşfedeceği birçok konuyu içerir. Bunun sebebi ise lisans eğitimlerine göre çeşitlilik sunarak öğrencilere diledikleri dersleri seçmelerini sağlamasıdır.

Genel olarak AP derslerinin kapsadığı branşlar
2023/2024 Dersleri

Her AP sınavı kısa cevaplı, çoktan seçmeli veya kompozisyon tarzında sorulardan oluşmaktadır.

Çoktan seçmeli sorular bilgisayar tarafından, kompozisyonlar ise uzman bir kurul tarafından değerlendirilir. AP sınavları her yıl Mayıs ayında gerçekleştirilmekte ve sonuçları Temmuz ayında açıklanmaktadır. AP sınavları 1-5 arasındaki notlandırma ölçeğinde değerlendirilir. Bir öğrencinin başarılı sayılması için en az 3 alması gerekmektedir.

AP PROGRAMINI TANIYAN OKULLAR

Amerika, Kanada , Avrupa veya dünyanın farklı bölgelerindeki üniversite ve kolejler AP sonuçlarını tanırlar. AP skorlarının uluslar arası tanınırlığı vardır. AP Politikaları farklılık göstersede , İngiltere ve Avrupa dahil olmak üzere 100'den fazla ülkede AP puanını kabul için bir kriter olarak değerlendiren bir kolej veya üniversite bulabilirsiniz. https://international.collegeboard.org/students/ap/find-universities-recognize-ap