K12net English
CAS

CAS, IB Diploma programının en temel yapıtaşlarından biridir. CAS aktiviteleri yaratıcılık, fiziksel hareket ve topluma hizmet olmak üzere 3 ayrı kategoriyi bünyesinde barındırır. Bu aktiviteler, öğrencilerin kişisel gelişimine katkı sağlamanın yanı sıra çevrelerindeki sorunlara karşı duyarlı birer birey olmalarını amaçlar.

Yaratıcılık

Yaratıcılık projeleri, yaratıcı hayal gücüne dayalı, normal müfredatın dışında kalan aktiviteleri kapsayan geniş bir koldur. Dans, müzik, tiyatro ve sanat yaratıcılık kolunun içinde bulunabilecek aktivitelerdendir.

Fiziksel Hareket

Hareket kolu, bireysel ve takım sporlarının yanında, fiziksel çaba gerektiren yerli ve uluslar arası organizasyonlarda ve/veya keşif ya da kamp ekibinde yer almayı da içerir.

Topluma Hizmet

IB öğrencisi için en dönüştürücü nitelikte olan koldur. Bu kısımda öğrenciler yalnızca başkalarına yardım etmezler, aynı zamanda birlikte hareket etmeyi, yardımlaşmayı ve sorumluluk almayı da öğrenmiş olurlar.

olarak planlamaları ve toplamda 150 saati tamamlanacak şekilde çalışmalarını yürütmeleri gerekmektedir.

CAS programı; UB Koordinatörü, okul idaresi, öğrenciler, veliler, fakülte ve diğerlerinin işbirliğini ve desteğini zorunlu kılar.

CAS çalışmaları ile ilgili formlara ulaşmak için tıklayınız.